Téma diskuse

Staročeský vytlačovaný perník - barva

Ahojte, můžete mi prosím někdo poradit? Jsem už zoufalá a chci s tím praštit, ale je mi velmi líto dřevěných vyřezávaných forem, které jsem dostala. Těsto i reliéf je ok, to se mi daří, ale ta barva ... nemůžu vůbec chytit tu krásnou tmavě hnědou, kterou klasicky prodávají na vánočních trzích a vyzkoušela jsem snad všechno, kakao nebo barvivo hněď čokoládová (z Tesca) do vejce nebo do vody, udělala jsem i karamel - to je pěkná pitomost, perníčky pak samozřejmě lepily... Už jsem jich udělala tolik a měla jsem různá těsta - různé odstíny, a prostě to nejde, pořád mi to chytá jakoby do zrzava až červena, není to klasická hnědá. Zkusila jsem perníčky i po upečení odrhnout kartáčkem, vytvořila se sice docela zajímavá patina, ale není to ono a ničí se tím reliéf. Ach jo, už přemýšlím i o kurzu, ale přece jen to ještě zkusím tady, nemáte s tím někdo zkušenost? Jak tu krásnou opravdu hnědou barvu na perníku vykouzlit?

Fórum: 

Zdravím, Lucie,

při sušení v troubě je třeba perníky natírat několikrát, až je barva vyhovující. Natírám vždy hnědou potravinářskou barvou plochým štětcem velmi opatrně, aby se nepoškodil reliéf. Některý tvar je hezčí více hnědý, některý je hezčí světlejší nebo i trochu vystínovaný.
Přeju hodně zdaru při práci.

Díky, zkoušela jsem i toto, že jsem to potírala několikrát, ale ani tak se ta barva prostě nepovedla, ani zdaleka to není ta hnědá, která se běžně prodává.

Vážená, těžko Vám radit, když žádná nevíme, jaké hnědé chcete docílit. Vytlačovaný perník není zcela běžně k dostání. Možná máte štěstí a zrovna je někde poblíž Vás nějaký výrobce. Barva je ovlivněna také samotným pečením, potíráním ať ještě zapékaného, nebo už jen dosušeného na vzduchu. Když si ve vyhledávači necháte najít vytlačovaný perník, sama uvidíte tu širokou škálu konečné podoby od světlé barvy, skořicové, do červena až do tmavohněda. Já bych rozhodně nekupovala barvu v Tescu, ale podívala bych se na nabídku cukrářských webů. Mají dostatečnou nábídku barviv, které jsou silně koncentrované.

Iva má pravdu. Barvy na vejce a do vody nejsou vhodné. Chce to gelové potravinářské barvy. Tesco je sice teď už má taky, ale jsou dost řídké. Slnko

Já mažu neprodleně po upečení vejcem s hnědou barvou na airbrush

Back to Top