Téma diskuse

Perníkové nápady

Ahoj holky,
ještě jednou vám všem moc děkuji za milé komentáře a za přijetí mezi vás.
Protože se ptáte, kde beru nápady a chválíte jak umím malovat, zkusím to popsat a vysvětlit pro všechny naráz.
Tvary jsou podle obrázků. Někdy je to obrázek převzatý zcela, jindy si posháním více obrázků a z těch pak seskládám a vytvořím svůj vlastní návrh. Obrázky sháním všude možně - omalovánky, z netu, nebo když kdekoliv něco hezkého uvidím, vyfotím si to a uložím do archivu a pak z toho čerpám.Namalovat něco sama neumím, proto potřebuji ty obrázky jako základ a dotvořit už to pak dokážu sama. Na perník si však ty složité tvary musím předznačit, namalovat to jen z placu bych nezvládla.
Perníčky mě provází už od dětství, kdy nám je dělala mamka na Mikuláše. Byly to klasické tvary –čert, Mikuláš (formičky na ně měla mamka staré ještě z domova od své maminky a máme je dodnes) + další drobné kousky a samozřejmě nesměla chybět chaloupka viz. čb foto v galerii).
Když jsem byla větší, začala jsem to taky zkoušet. Tenkrát jsme malovaly kornoutkem z pauzáku a používaly formičky, které byly v té době k dispozici. Taky jsme měly pár papírových šablonek např. ježibabu, Jeníčka a Mařenku…Jednou jsme objevily inzerát v novinách na zhotovení vykrajovaček a nechaly si pár tvarů zhotovit.
Při rozhodování, kam půjdu na školu (chtěla jsem jít na učitelku MŠ) sehrálo roli to , že jsem prý měla hezký grafický projev, bavilo mě rýsování, a byla jsem nasměrována na stavební průmku. Krom toho rýsování mě stavařina moc nezaujala. Přesto jsem školu dodělala a do mateřské v tom oboru pracovala.To jen na vysvětlenou odkud pramení moje „úchylka" pro přesnost.
Na mateřskou jsem šla v roce 90 a v té době se v Brně na trhu objevila paní, která prodávala formičky mnoha tvarů a taky specielní špičky na zdobení vlastní výroby. Byl to zázrak, byly tenoučké, z plastu a fantasticky se s nima zdobilo. Vykrajovačky dělal její manžel a u něho jsem si taky nechala spoustu tvarů udělat na zakázku. Tak se sortiment rozrůstal. Pořád ale šlo o menší kousky- krom perníkové chaloupky, která byla veliká i s okolím a ve dvojím provedení, neboť jsem ji dělala svým klukům a taky synovcovi. Měli je každý rok na Mikuláše(viz. další foto v galerii)
Když starší syn nastoupil do školky, udělala jsem chaloupku dětem na Vánoce. Pak za mnou přišla jedna paní učitelka s prosbou, jestli bych jí neudělala velikého zajíce. Měla jsem z toho strach, ale zajíce jsem ještě zvládla. Horší bylo, když další paní učitelka chtěla kluka na skejtu. Na to jsem si netroufala, ale ona, že určitě něco vymyslím a bylo to. Přemýšlela jsem jak to udělat a začala se shánět po nějakém obrázku. Ten se mi nakonec podařilo sehnat, ale problém byl jak jej namalovat na perník, aby to trochu vypadalo, protože (jak už jsem psala) neumím malovat PlačemPlačem . Tehdy jsem došla na nápad si obrázek předkreslit. Tím započala éra zdobení i větších a složitějších kusů. Nejdřív jsem z toho měla mindráky, že si předkresluju, ale časem jsem zjistila, že to není nic neobvyklého, že tak zdobí i jiné perníkářky a dokonce i samotní cukráři profesionálové (myslím, že to bylo v receptáři).Jen metodu mám odlišnou. Takže to, co potřebuji aby bylo souměrné nebo je složité, maluji tímto způsobem. Menší a jednodušší tvary – vánoční, mikulášské,velikonoční a jiné drobné dětské kousky zvládám malovat klasicky. I tyto figurky a tvary (především ty kupované)však prošly několika fázemi než dostaly konečnou podobu, která se mi líbila.
Celou tu dobu, jako každá z vás, se snažím vychytávat nedostatky v pečení i zdobení. Naučila jsem se dělat(nedokonale) i ty špičky, protože paní, co je dělala, měla pak jiný materiál a už to nebylo ono, ani tak tenoučké nebyly. A už se ztatila i z trhu.
Spoustu inspirace nacházím i tady mezi vámi, v časopisech a knížkách o pernících, kterých mám velké množství. Tady bych reagovala na téma kopírování. Myslím si, že každý má svůj styl, kterého se víceméně drží a i když něco okopíruje, je to vždy něco nového. Někdo řekne, že je to ukradený nápad. Pokud bych to "ukradla" z něčí webové stránky, tak to ještě beru, ale jestliže někdo dává své perníky do časopisů a na stránky určené k inspiraci, pak se nemůže zlobit, že se někdo inspiruje. Spíš by ho to mohlo těšit. A to si myslím, že je případ nás všech na těchto stránkách, jak jsem měla možnost vyčíst z většiny vašich příspěvků. Líbí se mně právě to , že si navzájem poradíte a nenecháváte si to zkušenosti pro sebe. BozkávamBozkávam Vím, jak jsem byla i dřív vděčná za každou dobrou radu, kterou jsem někde vyčetla jako např. čím potírat perníčky, aby byly lesklé. Bylo to v nějakém stařičkém časopise a dodnes za to té paní děkuji, že to tam uvedla. Mrkám ;-).
Když už jsem se tak rozepsala, dávám k úvaze, jestli se nechcete přidat a napsat něco málo i vy o svých začátcích. Mrkám
Petra ÚsmevÚsmevSlnkoSlnkoSlnko

Fórum: 

Peťka, krásne si nám tu rozpísala svoj medovníčkový životopis, veľmi dobre sa to čítalo. Ďakujem za tvoje predstavenie sa, možno by sme mali každá čo-to o sebe napísať, svoje začiatky so zdobením a takto sa lepšie poznať. SlnkoSlnkoSlnko Presne ako píšeš ty Slnko holky, čo vy na to?

Péťo, jak už napsala Janka, taky se mi moc pěkně četlo Tvoje povídání o Tobě. Úsmev Já jsem se na tyto stránky zaregistrovala před vánoci 2010, i když jsem se sem chodila dívat a čerpat inspiraci už dávno před tím.Trošku něco o svých perníkových začátcích jsem napsala v tématu Tykat-vykat??Jsem moc ráda, že se tu můžu od vás všech učit a zdokonalovat BozkávamSrdceObjímamSlnko

Taky jsem zhltala všechno, co jsi tu napsala. To že neumíš malovat, tomu prostě nevěřím, si myslím, že jsi moc skromná. To že si ukládáme věci, které se nám líbí děláme všechny a všechny si je přetváříme k obrazu svému. Ale Tvoje perníky jsou tak pěkné, jiné a netradiční. A já jsem ráda, že je tolik lidí co se věnuje perníčkům, protože jsou, nejen pro mne, neustálou inspirací. SlnkoKvietokSlnko

Moc pěkně jsi to napsala,takže jsem se hned přidala se svým perníkovým životopisem. Hambím sa
Třeba nás bude někdo ještě následovat. Hambím saMrkám

Milá děvčata,
těší mě, že vás nápad zaujal a že se přidáváte.Je dobře,jak píše Danuš, že je na světě tolik šikovných lidí,kteří se dokážou bavit něčím smysluplným a ještě tím dělat radost někomu dalšímu.A je výhoda, že se můžeme touto cestou navzájem povzbuzovat a inspirovat.
Alenko, já jsem cukr dřív přesívala přes gázu,potom se mi osvědčilo kombiné(samozřejmě nepoužité), ale dost to prášilo a zbývalo mi moc krystalu i když se využil jinde.Pak jsme si s mamkou pořídily termomix, zpočátku kvůli zadělávání těsta, ale dopadlo to tak, že těsto nadále zadělávám ručně, ale osvědčil se mi na mletí cukru.Jen je potřeba to dělat opatrně,takže pokud jej některá vlastnite a chtěla to zkusit, tak to melu 4x po jedné minutě a mezi tím nechat stroj odpočnout, aby se vám nestalo to co mně,když jsem to mlela 4 minuty zaráz, že se mi přepálilo těsnění v nožích.Najednou melu 30dkg,je krásně jemný,je to bez práce a není odpad.Kamarádka mi říkala ,že ona mlela cukr el. mlýnkem na kafe,to jsem ale nezkoušela. Hambím sa
Zdobit jsem taky zkoušela různými kornoutky a sáčky, ale když nemám tu špičku, tak mi to prostě nejde. PlačemSmútok
Tak čekám, kdo se přidá další. ÚsmevSlnkoKvietok

chtěla bych se zeptata,jestli melete krystalový cukr a nebo ten moučkový na Termomixu děkuji

Melu moučkový cukr. Úsmev

Muzu se zeptat jakou velikost spicky pouzivas?

Milá Petro a všechna šikovná perníková děvčata,

je to moc fajn, že jsme všichni na jedné lodi a každá se něco přiučíme od té druhé.Je pravda, že to co se osvědčí jedné, nemusí sedět té druhé. Ale o tom to je a proto každá z nás má jiné perníčky. I kdybychom se stokrát pokoušely napodobovat, vždy to bude jiné, bude to náš originál. Peťko, Tvoje perníčky jsou opravdu nádherné a tak jak píše Danuš, je to Tvá skromnost, že tvrdíš, že neumíš malovat. I když máš perníček předkreslený, musíš to dopředu vidět svým výtvarným okem, aby to mělo ten správný šmrnc. Máš je ale kouzelné a opravdu nenapodobitelné. Je tam vidět Tvůj rukopis.
Já jsem první perníček upekla až když se mi narodila Verunka a Klárka. Podotýkám, že Verunce bude dnes 25 let. Byla jsem na mateřské a pekla jsem perníčky jen na vánoce a velikonoce. Pak jsem nastoupila do práce ale na svátky jsem vždy perníčky dělala. Až když jsem onemocněla a byla dlouho doma, začala jsem se perníčkama více zabývat a od té doby peču stále a moc mě to baví. Sice zase chodím do práce za což jsem vděčná, ale také si vážím toho, že mohu péct, malovat a tvořit. Protože je to opravdu krásné tvoření. A kdo to jednou zkusí už se mu nebude chtít přestat.Tak holky pečte, ať je na co koukat!!!Všechny to umíte náramně a každá z Vás tvoří s láskou. Jinak byste to přece nedělaly. Petři a Tobě díky, za rozpoutání této dikuse. SrdceSrdceSrdceSlnkoKvietokSlnko

Petro,
to jsme pěkně rozproudily diskuzi Hambím sa . Ještě k tomu cukru: prosívám tak ten velmi jemný (prodává se v 1/2 kg balení). Odpad není velký, ale je v něm přesně to, co by mi tu tenkou čáru zničilo. Polevu míchám ručně.

Je to fajn, že je nás tolik POSTIŽENÝCH Veľký úsmev a umíme se i na dálku pobavit i poradit a hlavně se neumíme NUDIT Veľký úsmev . A někdy místo smutku raději vymýšlíme a vymýšlíme, jak co uhňácáme Veľký úsmev .Ahoj Alena Hambím saMrkám

Petro,

perníčky máš úchvatné a jsi moc hodná, jak otevřeně se dělíš se svými zkušenostmi KvietokTlieskamÁno . Obdivuji čistotu Tvé práce a lámu si hlavu, zda perníčky vykrajuješ nožem podle nějaké šablony nebo si děláš sama vykrajovátka. Okraje máš čisťounké a mnohé složité tvary bych nedokázala vykrojit nožem ani náhodou. Díky za oživení tohoto servru a moc se těším na další Tvé skvosty. Slnko

Gabča

Já si docela přesně pamatuji, kdy jsem namalovala první perník, a to beránka a kraslici. Bylo to v roce 199O.Samozřejmě jsem si to vyfotila a nedávno jsem ji našla a zhrozila se, co jsem tehdy namalovala.Od té doby uplynulo 21 let, perníčky peču dodnes. Je to pro mě taková sladká vášeň, relax a vědomí, že někomu udělám radost.Byla jsem nadšená, když jsem objevila tyto stránky plné nápadů, rad. Skončilo to tím, že jsem si na staré kolena koupila počítač, vnučka mě naučila s touto "krabicí" zacházet a já se mohu kochat vašimi krásnými perníčky, inspirovat se, "opisovat" jak říká Danulka.Ráda každému poradím, byla jsem také vděčná za rady, které jsem tu našla.
Teď mi ale vrtá v hlavě, jak si Petra předkresluje perníky. Znamená to, že na papír nebo přímo na perník? Toť otázka 69-ti leté babky, která je zblázněná do perníků a doufá, že ještě nějaký ten rok se jí nebude třepat ruka. MrkámMrkámMrkámMrkám
Vlasta

Ali, já používám taky tento cukr, ale hlavně kvůli tomu, že je v něm menší podíl amylinu a míchám jej s moučkou od stejného výrobce (TTD Mělník elán do života) v poměru 1:2.Menší podíl dávám toho jemného.Špičky z obchodu jsem taky zkoušela a ani mně se s nima nezdobilo nejlíp a máš pravdu, čára je dost silná.Proto se neuměle snažím dělat špičky sama.

Gabčo,perníky vykrajuju tenkým lékařským skalpelem.Já peču na teflonové folii, z vyválené placky si ukrojím potřebný kus, ten položím na folii a skalpelem vykrajuju podle papírové šablony,potom to i tou folií přetáhnu na plech, aby se tvar udržel.Musíš vykrajovat opatrně, jakoby trhaně, nevím jak to správně popsat,prostě netáhnout řez jedním tahem, abys folii neprořízla.Po vykrojení případné nedostřatky např.v záhybech ještě skalpelem dočistím.

Vlasti, je perfektní, že se takto bavíš, aspoň nemáš čas přemýšlet nad různými neduhy.Vidím to na své mamce.Je ještě starší než ty,ročník 39,ale stále se taky o něco zajímá a v období okolo Vánoc a Velikonoc mi pomáhá s pečením a pak zdobí drobné perníčky.I s tou "krabicí", jak píšeš, se už naučila taky trochu zacházet i když tomu předtím odolávala.
S těmi prvními perníky jsem na tom podobně,taky mám fotky a je to hrůza.
Pokud jde o to předkreslení, tak nejdřív si to namaluju na pauzák a pak to přiložím naperník, kresbou nahoru, aby se do perníku neotiskla fixa a pak vypsanou propiskou překreslím a ono se mi to do perníčku vytlačí. Musíš ale opatrně, aby sis do perníku neudělala díry.Není to vždycky sranda, někdy je to vidět hůř, někdy líp, ale ten základ pro rozvržení tam je.Ono asi bude záležet i na povrchu perníku, jak moc to bude viditelné.Právě ti cukráři popisovali předkreslování stejným způsobem, akorát čáry vypichovali špendlíkem, což se mi nejeví jako nejťastnější řešení.
Takže babko, přeji ještě hodně roků a hodně nazdobených perníčků a i když by se časem třásla ruka, nevadí i tak může mít perníček své kouzlo.Jestli Ti říká něco jméno Jindřiška Dvořáková, tak ta je toho živým důkazem.Už je jí myslím skoro 90 a pořád dělá svými perníčky radost především dětem.Pokud jsi Ty, ale i ostatní, nečetla knížku od Marie Kubátové Medový perníček do srdce chodníček, tak doporučuji, je to moc milé čtení.¨
A ještě něco k třesoucí se ruce.Já musím mít ruku podepřenou o stůl, držet perník v ruce a malovat ve vzduchu bych rozhodně nezvládla.
Tak jsem zase napsala román, doufám, že vám to nebude vadit.A teď musím utíkat dodělat jeden svatební domek.Nevýhodou tohoto jinak skvělého dorozumívání je, že tu prosedím spoustu času a pak to doháním po nocích. BozkávamÚsmevSlnko
Petra

Děkuji Petro za vyčerpávající návod. Pokusím se o to. Dvořku z Křenku poznám, i když ne osobně a už jsem mrkla na knížku, objednám si ji. SlnkoSlnkoSlnko
Vlasta

ÚsmevÚsmev

Peťka, kľudne píš, dobre sa to číta. Slnko
Ja prispejem tiež troškou do mlyna. Začala som s medovníčkami na materskej dovolenke pri prvom dieťati a to už je 14 rokov. Dcéra bola ešte v perinke, keď som začala piecť a zdobiť a veľmi ma to chytilo za srdce a drží až dodnes. Úsmev Samozrejme, že zo začiatku to boli skôr nepodarky ako medovníčky, ale časom a cvikom sa to vylepšilo Úsmev
Od začiatku som bola samouk, učila som sa na svojich chybách, vtedy nemal kto poradiť ako teraz. Inšpiráciu som hľadala v časopisoch a potom aj tu na internete. Som veľmi rada, že tu na stránke si môžeme navzájom poradiť. Slnko
Dnes robím nimi radosť hlavne rodine, priateľom a známym, sem-tam niečo urobím aj na objednávku, ale to iba občas, lebo som zamestnaná a dve deti a manžel tiež vyžadujú môj čas. Okrem toho staviame dom, takže veľa voľného času nieto, no ja si ho vždy nájdem, hlavne počas dlhých jesenných ale i januárových a februárových dní. No a tento rok veru pečiem a zdobím ešte aj teraz na jar a v lete. Akosi sa mi toho nazbieralo. Chichocem saBozkávamBozkávamBozkávam

No holky, za chvíli to bude teda na knihu. Super povídání, proč začít perníkovat, krásné výrobky, nějaké rady, že bych už začla to skládat dohromady? BozkávamVáľam sa od smiechu po podlaheTlieskamSlnko

Váľam sa od smiechu po podlahe Dani, super nápad! ÁnoÁnoÁno

Tak já taky o mých začátcích ještě něco připíšu, protože v únoru toho moc nebylo.Dřív jsem pekla perníčky pouze na vánoce hlavně pro syna, který je stále miluje i teď v 18 letech Veľký úsmev a také pro manžela, který mi zase strašně rád ujídá syrové těsto Chichocem sa .Když začal syn chodit do místní ZŠ, přihlásil se do kroužku vaření.Kroužek vedla moje známá, která za mnou přišla jednou s nápadem, jestli bych jim mohla napéct díly na vánoční stromečky a jestli bych pak mohla přijít poradit dětem se zdobením. Tak jsem poradila a pomohla. No a příští rok to byly zase chaloupky takové ty svazované červenou mašličkou.Tak jsem zase napekla díly, udělala jsem jim jednu jako vzor.Pak jsem měla chvíli pauzu, protože syn přešel na 2. stupeň do jiné školy a taky jsem se v té době začala starat o dědu (tchána), který potřeboval téměř celodenní péči.Jsem 14 let v ID a vůbec se nenudím, stále jsem měla a mám co dělat.Je to asi 4 roky, co se v naší škole začal pořádat každý rok vánoční jarmark, na který mohli přispět svými výrobky rodiče a přátelé školy Veľký úsmev . Za získané korunky se pak koupily různé pomůcky pro děti.A vlastně od té doby mně opět chytlo pečení perníčků.Inspiraci na různé dekorační perníčky jsem hledala hlavně v Knihovničce a pak jsem objevila tyto stránky a jsem za ně moc ráda. Jste tu všechny moc fajn a kolikrát se nemůžu vůbec odtrhnout, je to tu takové zdržovadlo, ale krásné. Mrkám Perníčky mě moc baví, člověk při nich zapomene na různé starosti a problémy.Dělám je jen rodině a známým pro radost.Nejsou tak dokonalé, ruka se mi taky kolikrát chvěje, že si ji musím opřít nebo podržet, když mi na něčem hodně záleží.
No, páni, to jsem se nějak rozjela!! Tak, děvčata, pečte a zdobte, ať můžeme navzájem prohlížet. Ať se vám všem daří a moc díky BozkávamSrdceObjímam .Pěkný večer Lenka

Ano pečte a taky pište. Jak říká Janka, dobře se to čte a jak říká Lenka, taky bych tu dokázala sedět donekonečna. Je to prostě(zdravý) mor. Já právě nechápu,jak to stíháte, když ještě některé chodíte do práce, no a ještě k tomu stavět dům, to už si vůbec nedovedu představit.Ještě tak ten perníkový, ten jsem právě dnes dostavěla,tak vám jej zítra pošlu.
Dani, a Ty si sežeň tlustý blok a my Ti budem rády posílat příspěvky.Třeba z Tebe bude druhá paní Kubátová. Váľam sa od smiechu po podlaheVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe
Tak se mějte,tvořte a pište.Petra
SlnkoSlnkoSlnko

Pracovala jsem celý den v tom vedru na zahradě, tak si tady to počteníčko dávám za odměnu. Hambím sa

Je to parádní relax a pohoda a ještě se člověk lecčemus přiučí. Jsem ráda, že jsem našla odvahu se sem přihlásit Mrkám

Peťa, ja sa tiež niekedy divím, ako to stíham. Ale keďže nerobím na objednávky, dá sa to ako koníček popri ostatných povinnostiach. A dom stavia muž Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe ja som vybavovala papiere a povolenia, takže to máme podelené Veľký úsmev
Samozrejme, že mu pri tom pomáham, ale vždy si nájdem čas aj na môj sladký koníček. Srdce

Ali,plně s Tebou souhlasím ve všem, co píšeš.Odměnu si zasloužíš. MrkámÚsmevSlnkoSlnkoKvietok

Posílám ještě videjko, kde je popisovaný styl předkreslování pomocí propichování www.youtube.com/watch?v=V2TZF-vI86E&feature=related MrkámSlnko

ÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno

Jé koukám že i to je už na videu. A já dnes uvažovala jak dostat andílka na srdce a napadlo mně to samé Chichocem saChichocem sa A stačilo se kouknout sem a měla bych po problému, ale nakonec jsem na to přišla sama i bez videa Úsmev Ale je to super.

Děvčata já se také připojuji s troškou do mlýna. Já jsem naprostá začátečnice a na vaše stránky jsem se dostala nedávno a to naprostou náhodou,to když jsem hledala nějakou inspiraci na zdobení. Já jsem začala péct perníky až loni. Na tento nápad mne dovedla moje milá kolegyně. Jsem po rakovině prsa a dlouho jsem se léčila a zároveň přemýšlela jak si zpříjemnit život a ona mi poradila, že na každý neduh je pečení perníčků. No a tak jsem začala tvořit perníky a zjistila jsem, že to opravdu pomáhá. Jsem začátečník a tak jsem zatím své výtvory (dalo by se nazvat spíše patvary) prezentovala mezi váma teprve jednou, ale trénuji a snad budu třeba někdy moc své dílo přidat mezi vaše opravdu skvostná díla a nebudu se muset stydět. Plačem Vaše perníky jsou naprosto famózní a není den, abych se nešla mrknout co nového přibylo. Pokaždé tu zírám na tu krásu s pusou otevřenou a je mi krásně u srdíčka. :-)) Strašně moc jsem vám všem vděčna za přijetí mezi vás a moc si toho vážím. Všem přeji ať se vám daří a hodně inspirativních nápadů v pečení a zdobení perníčků. Majka Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe

Majko, přeji ti, abys byla zdravá a klidně se svými výtvory pochlub, tady není žádná komise,která by tě pokárala Hambím saSlnkoSlnko
Alena.

Já to říkám furt, že perníky jsou láska, lék a pohlazení po duši. Dají člověku zapomenout, ale i prosvičit hlavu a prostě se zabavit. Jen pečte, přidávejte obrázky, pokud něco někdo nebude vědět, tak tady šikovná děvčata určitě poradí.
Tak já jsem chodila na tyto stránky taky kvůli inspiraci a kochání, ale jak to pozoruju, tak si tady i počtu parádní příběhy a začíná se mi tu líbit čím dál tím víc. SlnkoBozkávamSrdce

Jééé tak tady mi něco ušlo,no pořád nestíhám...vždyť to znáte Chichocem saChichocem sa .
Já se motám kolem perníčků v této podobě /co momentálně zdobím/asi třetím rokem.No začátky taky nic moc,ale člověk to nesmí vzdát a musí jej to hlavně "chytit".Začínala jsem spíše u dortíků pro ty moje holky a až jsme zavedli doma internet,tak jsem samozřejmě náhodou zabrousila i sem a to jsem se tehdy HÓDNĚ divila co se dá z perníku udělat a nad prací mnohých jsem jen udiveně kroutila hlavou,někdy i do 3 do noci.No manžel naznal že z toho jednou zblbnu...no a zblbla Chichocem sa ,můžu říct že i on pomáhá/hňácá mi někdy těsta/,tak si nemůžu stěžovat Hambím sa
Tak všem pevnou ruku a pečte,zdobte,pište, ať je na co koukat a co číst Slnko Je to fajn! ObjímamObjímamObjímam

Majko, máš skvělou kolegyni a je moc dobře, že ses její radou řídila a ještě lepší, že Ti to pomáhá.Člověk potřebuje nějakou berličku o kterou se může opřít.Tak ať Ti to vydrží,zdravíčko ať slouží a perníčky nám klidně ukaž, rády se podíváme.Není proč se stydět, vždyť je neděláš na výstavu, ale pro radost. MrkámMrkámMrkámÚsmevÚsmevÚsmevSlnkoSlnkoSlnkoSrdce

Marti, taky stále nestíhám, spát chodím čím dál později,dřív to bylo jen kolem Vánoc a Velikonoc,teď už je to běžná praxe a manžel se ptá, jestli jsem normální.Jak to tady ale čtu, tak vidím,že nejsem sama. Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheÚsmevÚsmev

To opravdu nejsi sama,já když přijdu z jedenáctky kolem desáté večer, tak kolikrát ještě dělám polevu, nebo alespoň zadělám těsto. Moc mě to baví, jen ta ostatní práce jako je žehlení apod. stojí. Hambím sa

Jéé, tož to jsme dvě. Jednak žehlení nemám vůbec ráda a tak se furt vymlouvám a žehlím, až není zbytí Váľam sa od smiechu po podlahe

Tak to jsem ráda, že nejsem sama Váľam sa od smiechu po podlahe

Děvčata, všem vám moc děkuji za podporu a jsem ráda, že jsou tyto krásné stránky. Najdu tu mnoho inspirací a nápadů. Jste opravdu moc šikovné. TlieskamTlieskamSlnkoKvietok

Petra dala kamsi odkaz, já zvědavka zvědavá ho proklikla - a strávila jsem příjemnou chvilku čtením o vás. A mám pocit, jako by perníkářky žily podle šablony... Veľký úsmev
Já začla s perníky také na mateřské, někdy před 10ti lety, ale ne ze zvědavosti, ale z ješitnosti. Mám ráda ruční práce - pletu, háčkuju, vyšívám, tak jsem si řekla, že tohle přece zvládnu taky. Moc se mi líbily sáňky se sobama, co tehdy byli v medovníčkoch, tak můj první počinek byly tyto sáňky... Nedochovala se fotka, pouze vzpomínka, jak jsem rychle se svým egem přistála na zemi... Hambím sa Ke své cti musím říct, že jsem na perníky nezanevřela, ale další vánoce pekla zas. Cca dva roky už peču po celý rok, letos prvně jsem pekla i velikonoční, i když velikonoce nemám ráda Veľký úsmev Všichni jedí v obýváku, tak jídelní stůl už ani neuklízím, permanentně na něm leží něco od perníku.
jak všichni říkáte - perníky jsou relax. Manžel rezignoval, a když slyší - potřebuju udělat těsto - tak se prostě zvedne a jde. Musím ho pochválit, už se naučil i správnou hustotu Úsmev Syn už se mi do toho nemotá, má jiné zíjmy, ale začla dcera, které to docela už jde, tak třeba bude jednou také perníková babka Úsmev
Moc mne těší, když mi říkají, jak se mé perníčky líbí, hladí mne to na duši, asi víte o čem mluvuím. největší vyznamenání pro mne asi bylo teď, když po mně v místní pekárně chtěli perníky na vánoční výzdobu výlohy...

Tak všem přeji pěkné nápady, pevnou ruku při jejich realizaci a pevné nervy když se hned nedaří... jsem tu s vámi ráda Srdce

Bozkávam Zdravím všechna šikovná děvčata!!! Bozkávam Celou tuto diskusi jsem si přečetla 2x a dlouho jsem přemýšlela, jestli se vůbec můžu do ní zapojit.Perníčky nepeču, tudíž ani nemaluji, jsem jen obdivovatelka neskutečných krás, které vytváříte.
Za nějaký čas budu mít na krku sedmdesátku(pokud se jí ovšem dožiju). Kromě osmi operací mne postihla taky mozková mrtvice. Nechci naříkat na svoje zdraví-každá máme nějaký neduh PlačemPlačem ;-(.
Od sestry jsem dostala notbuk(nevím jak se to píše). Na stará kolena - jak píše Vlasta - jsem se ho naučila používat a udělala jsem dobře. Jsem vdova, nikam moc nechodím, takže ON mi dělá jedinou společnost. Kamarádka mi poradila ARTMAMU a na ní trávím fůru času. Někdy se do prohlížení a komentování tak zaberu, že je k obědu chleba se sádlem Chichocem saChichocem sa (giggle).
Nebudu se dál rozepisovat, myslím si, že osud neperníkářky nebude ani nikoho zajímat. Chtěla jsem hlavně napsat, jak vás všechny, ale opravdu všechny,neskutečně obdivuji. Nebudu žádnou z vás jmenovat - všechny jste šikulinky šikovné (clap).Prošla jsem už všechny stránky(a že jich je) jak české, tak i slovenské. Oči navrch hlavy a pusu dokořán :-O.
Děvčátka moje zlatá, pečte a malujte dál s takovou láskou, jak doposud. SrdceSrdceSrdce Kromě jiných lidí uděláte neskutečnou radost i mně.
M Srdce Á Srdce M Srdce V Srdce Á Srdce S Srdce R Srdce Á Srdce D Srdce A (heart). BozkávamBozkávamBozkávamTlieskamTlieskamTlieskamSlnko

Milá Madlo,

k tomu, co jsi napsala, není co dodat, jen že děkujeme a určitě každou z nás Tvá slova hřejí u srdíčka a jsme všechny rády, že se perníčky líbí a že udělají radost jen tím, že jsou... Já za sebe Ti přeji hodně zdravíčka a mnoho krásných chvilek strávených v přítomnosti JEHO VELIČENSTVA, bez kterého bychom se vůbec neznaly. SrdceSrdceSrdceSlnko

BozkávamBozkávamBozkávamBozkávamBozkávam

BozkávamBozkávamBozkávamBozkávamBozkávamBozkávam
Tak to je nádherné vyznanie SrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdce

Madlo, jsem moc ráda, že jsi zavítala do naší perníkové rodiny a že se Ti naše práce líbí. Vůbec nevadí, že perníčky nepečeš, ale líbí se Ti a obdivuješ je, takže to je taková odměna zase pro nás.Myslím, že nebudu mluvit jen za sebe, ale když něco nového udělám, mám z toho obrovskou radost a pokud se o tu radost můžu podělet i s dalšími je to super. Já jsem napřed taky netoužila mít internet, ale teď bych asi bez něho nemohla být. Měj se moc krásně a přeji hodně zdravíčka a štěstí. Veľký úsmevSlnkoKvietok

TlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamTlieskamSrdce

SrdceSrdceSrdce Z celého svého srdce děkuji DÁŠENCE Bozkávam , JANIČCE Bozkávam a DANUŠCE Bozkávam za krásná slova. SlnkoSlnkoSlnko Máte dobrá srdíčka - děvenky moje zlaté!!! SrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdce

Milá Madlo, taky Ti děkuji za to krásné Tvoje vyznání a jsem moc ráda, že se Ti naše perníčky líbí. Možná skoro každá z nás má nějaké problémy, ať už zdravotní či jiné, a tady se perníčkama určitě všechny krásně odreagujeme. Takže i já Ti přeji hlavně hodně zdravíčka i všem děvčatům tady a ještě jednou děkuji BozkávamBozkávamKvietokSlnko

Srdce Leničko, děkuji za krásná slova. Srdce Vůbec jsem si nemyslela,že některá z vás bude na můj dopisek reagovat a mám z toho velikananánskou radost. SrdceSrdceSrdce Přeji Ti krásné odreagovávání při perníčcích a buď hodně zdravá!!! SrdceSrdceSrdceSrdceSrdce

BozkávamBozkávamSrdceSrdceKvietokKvietokSlnkoSlnko

Zdravím, všechny šikulky se zlatýma rukama Úsmev Můj první perníkový počin byla perníková chaloupka s Mikuláši 2010,pak jsem propadla tomuto voňavému koníčku a těmto stránkám.U nás doma se perníčky nepekly,takže zkušenosti žádné nebyly a nyní se učím a zkouším stylem pokus-omyl Hambím sa Děkuju za vaše diskuse a fotky perníčku z kterých čerpám informace,rady a nápady.

Krásne vyznanie. (y)Prajem Ti zo Srdce veľa, veľa zdravíčka. Slnko

SrdceSrdceSrdce Marcelko Maci, díky za přání. Srdce Jsem velice překvapená, že reagovala i děvčata ze Slovenska. PrekvapeniePrekvapeniePrekvapenie
Také Tobě přeji pevnou ruku,dobré nápady a moc a moc zdraví!!!!! SlnkoBozkávamSlnkoBozkávamSrdceSrdceSrdce

Milá Madlo, také Ti chci poděkovat za milá slova. Někdy slovo potěší daleko více, než peněžní odměna. Přeji Ti hodně zdravíčka a ať se ti daří a třeba začneš péct i ty perníčky. Já začala péct až loni a jsem ráda, že jsou tyto stránky a tak senzační děvčata. SlnkoKvietokSrdce

Zároveň bych chtěla pozdravit všechny nové perníkové holky a popřát všem mnoho zdaru v perníkařské dovednosti. MrkámSrdceSlnkoKvietok

Madlenko a milá perníková děvčata,
přečetla jsem si vaše krásná vyznání a protože se vším, co jste tu za posledních pár dní napsaly se naprosto ztotožňuji a lépe bych to napsat nedokázala, tak se k vám přidávám.
Život si s námi různě zahrává a proto je dobré vědět, že je na světě i spousta dobrých lidí, kteří dokážou rozdávat radost druhým. A Madlenko, Ty, přestože nepečeš, rozdáváš radost svými pochvalami a dokazuješ tak, že naše práce má smysl už jen proto, že právě lidi jako jsi Ty dokáže potěšit.
Tak nám všem taky přeji, ať se tady můžeme i nadále takto pěkně setkávat a těšit se navzájem. SrdceSrdceSrdceSlnkoSlnkoSlnkoÚsmev

KvietokKvietokKvietok Milá MAJKO A PETRO! Tolik ohlasů na můj dopis! PrekvapeniePrekvapeniePrekvapenie Jsem z toho neskutečně šťastná. Tlieskam Velice si vážím toho, že jste si našly čas, abyste mi odepsaly.Přeji vám to, co přejete vy mně-zdraví! A vím, o čem mluvím! SrdceSrdceSrdce
Hambím sa Dodatečně bych chtěla poděkovat taky MARTINCE, JANIČCE a VLASTIČCE BozkávamBozkávam . Jste moje zlatá,voňavá,šikovná,perníčková děvčata.Jedna vedle druhé!(sun)
Tlieskam Pečte a malujte o 1O6, ať se mám čím potěšit.
SrdceSrdce Mám vás všechny ráda. SrdceSrdce

KvietokKvietokKvietok Mílá Madlo,tak aby toho nebylo málo Úsmev taky jsem si přečetla Tvuj odkaz a moc mě potěšil. Jsem ráda že ti všechny můžem udělat radost svými perníkovými výtvory a že Ti zahřejí srdíčko,rozzáří očička a potěší dušičku. Srdce Opatruj se a přeji pevné zdravíčko KvietokKvietok

Moje milé kamarádky, myslím,že si toto oslovení mohu dovolit i když se vlastně osobně znám jen s několika z vás. Tahle stránka se velice hezky čte a myslím si, že kdyby byli na sebe všichni lidé takoví, tak je na světě ráj.

Pro Madlenku- máš můj veliký obdiv. Znám spoustu lidí, kteří v situaci jako jsi ty založí ruce a čekají co bude, a litují se, ale nic pro sebe nedělají. Moc se mi líbí, jak se zajímáš o všechno kolem sebe a ovládnutí notebooku - skládám poklonu.

A ještě jedna novinka Úsmev ....od včerejška jsem babička, máme malou Klárku SrdceSrdceSrdce

Libuško, tak gratuluji k babičkovské roli, malé Klárce i mamince přeju všechno nej a Všem ppřeju hodně štěstí a zdraví. KvietokSlnkoKvietok

Libuško, i já se připojuji ke gratulantům a malé Klárce přeji hodně zdravíčka i vám všem a aby vyrůstala jen k samé radosti. BozkávamBozkávamBozkávamSrdceSrdceSrdceKvietokKvietok Určitě už máš pro ni vymyšlený i první perníček, viď Mrkám .

JJJJé mocinky gratuluju ÚsmevÚsmevÚsmevÚsmev Ať vám roste do krásy Mrkám

Blahopřeji KvietokKvietokKvietokKvietokKvietokKvietokKvietokKvietokKvietok a přeji Klárce i mamince hodně zdraví SrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdceSrdce

Veliká gratulace novopečené babičce. Že taky přeju hodně zdraví Klárince i mamince. KvietokKvietokKvietokKvietokKvietokKvietokKvietokKvietokKvietokBozkávam

Libuško, také ti posílám gratulaci k vnučce a přeji jen samé štěstí a zdraví KvietokKvietokKvietokSrdceSlnko

SrdceSrdceSrdce Děkuji PAVLÍNCE a LIBUŠCE za krásná slova, ze kterých cítím , že se tady všechny máme rády. SrdceKvietokSlnko
Libuško - toto posílám maličké Klárince:
Bozkávam Zastavil se čas
a všechny zvony oněměly.
A Ty jsi přišla mezi nás.
S tvářičkou trošku krablatou,
pěstičkou pevně zaťatou.
A zvony se zas rozezněly... BozkávamBozkávamBozkávamSrdceSrdceSrdce
Z celého Srdce přeji Klárce, její mamince i babičce móóóc zdraví!!! SlnkoSlnkoSlnkoSlnkoSlnko

Moc děkuji BozkávamBozkávamBozkávamSrdceKvietok

Aj ja sa pripájam ku gratulácii, prajem veľa zdravia a radosti SlnkoSlnkoSlnkoSlnkoSlnko

Libuško, také se připojuji k řadě gratulantů a všem vám přeju, abyste byli hodně zdraví a Klárky si hojně užili.Taky jí přeji, ať roste do krásy a do vlídnějšího světa. SrdceSrdceSrdce

Madlenko, psala jsem to tu už Vlastě, nevím, jestli sis toho všimla, že existuje krásná knížečka od paní Kubátové Medový perníček do srdce chodníček a je to o paní Dvořákové-perníkářce z Křenku. Je to moc mile napsané a krásně se to čte. Když vyšla, byl mladší syn ještě malý a i jemu se to povídání moc líbilo, že jsem mu to musela číst na dobrou noc místo pohádky. A doporučila bych toto čtení nejen Tobě, ale i ostatním dobrým dušičkám tady. Fakt to stojí zato. ÚsmevSrdce

Také je mezi mými poklady ÚsmevSrdce

Aj ja gratulujem k narodeniu vnučky. Slnko

Bozkávam Milá Peťo! Děkuji za typ na knížku. Zkusím se zeptat v knihovně.Nebo poprosím syna, aby se po ní podíval v Praze. Paní Dvořákové se říká "DVOŘKA Z KŘENKU" a její perníky jsem viděla v originále. Nebyly ale tak pěkné, jako vidím tady. Bude to tím, že už jí je přes 8O let. A stále peče a maluje, což obdivuji.Velice! Ještě jednou díky! SrdceSrdceSrdceBozkávamBozkávamBozkávam

Madlenko, knížku si určitě sežeň, myslím, že nebudeš litovat.
Letos v srpnu jí bude 90 a teď už nezdobí, ale i tak je to úžasný v takovém věku dokázat napéct, nazdobit a dělat radost. Osobně ji neznám, ale četla jsem o ní několik článků:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095889602-barvy-zivota/2065622212...
http://www.pozitivni-noviny.cz/1201.html
http://czechfolks.com/plus/2009/11/05/milan-richtermoc-kdyz-pernikove-sr...
http://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2010080010
http://czechfolks.com/plus/2011/08/21/milan-richtermoc-stari-%E2%80%93-m...

Stránky

Back to Top